Chodzenie jest dla człowieka czymś naturalnym i jednocześnie uznawanym za najzdrowszy ruch. Jeśli podczas wędrówki zaczną boleć cię plecy od źle dopasowanego plecaka, musisz wiedzieć, jak go prawidłowo założyć. Tylko w ten sposób można zapobiec nieprzyjemnemu bólowi pleców.
IDZIESZ NA WYCIECZKĘ? DORADZIMY JAK NOSIĆ PLECAK, ABY PLECY NIE BOLAŁY
Chodzenie jest dla człowieka czymś naturalnym i jednocześnie uznawanym za najzdrowszy ruch. Jeśli podczas wędrówki zaczną boleć cię plecy od źle dopasowanego plecaka, musisz wiedzieć, jak go prawidłowo założyć. Tylko w ten sposób można zapobiec nieprzyjemnemu bólowi pleców.
Aby plecak dobrze przylegał do pleców, ważne jest, aby wybrać odpowiednią konstrukcję pleców, która różni się w zależności od objętości i rozmiaru plecaka. Kolejnym nie mniej ważnym elementem jest optymalne dopasowanie szelek, wszystkich pasków i ich długości. Chcesz wiedzieć jak to zrobić? Zacznij od następujących czynności.
PODSTAWOWE RODZAJE PLECAKÓW
Wybierz plecak w zależności od tego, jak trudna czeka Cię wycieczka. Dostępne są 3 podstawowe modele plecaków, każdy odpowiedni do różnych aktywności turystycznych.
- Plecaki z wewnętrznym wzmocnieniem - należą obecnie do najpopularniejszych, wewnętrzne wzmocnienie można dopasować do kształtu pleców, docenisz je podczas pakowania i razem z pasem biodrowym stanowi niezbędną część systemu nośnego
- Plecaki bez wzmocnień – to proste plecaki odpowiednie na krótsze wyprawy, podczas których nie będziesz dźwigać dużego ciężaru. Plecy powinny być wyposażone w wyściółkę i materiał przewiewny i szybkoschnący
- Plecaki z zewnętrznym stelażem – spotkacie je głównie w plecakach wysokogórskich
CO TO JEST SYSTEM NOŚNY I JAK GO SKONFIGUROWAĆ
System nośny składa się z pasów naramiennych, pasa piersiowo-lędźwiowego oraz pasów balansujących. Prawidłowe dopasowanie wszystkich pasków plecaka pozwoli optymalnie rozłożyć ciężar na plecach. Jeśli bolą Cię ramiona, możesz przenieść obciążenie na nogi. Jak prawidłowo dopasować plecak?
- Wypełnij plecak rzeczami o takiej wadze, jaką możesz w nim unieść
- Poluzuj szelki i jeśli plecak posiada regulowany system wsparcia, ustaw go we właściwej pozycji
- Załóż plecak na plecy, zapnij pas biodrowy, a następnie szelki. Pas biodrowy powinien wytrzymać większe obciążenie
- Dociągnij lub poluzuj paski balansujące, które bezpośrednio wpływają na stabilność górnej części plecaka. Dopasuj paski tak, aby czuć się komfortowo z plecakiem na plecach
- Jeśli Twój plecak posiada dodatkowe regulacje pasa biodrowego, dopnij je tak, aby pas biodrowy dobrze przylegał
- Na koniec zapnij i zaciśnij pas piersiowy, który powinien znajdować się około 5-8 centymetrów poniżej obojczyka
Nigdy nie testuj pustego plecaka. Z pustym plecakiem może wydawać się, że na Ciebie nie pasuje. Noś odpowiednio obciążony plecak na plecach przez co najmniej 15 minut.
RADA, KTÓRA PRZYDA SIĘ W TWOJEJ PODRÓŻY
- Pakując plecak, pamiętaj, że podczas wędrówki ciężkie przedmioty, takie jak namiot czy kuchenka, powinny być umieszczone jak najwyżej i jak najbliżej pleców.
- Jeśli ramiona zaczną Cię boleć, poluzuj szelki. To odciąży mięśnie ramion.
- Pas biodrowy docenisz zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujesz odciążyć plecy. Jeśli go mocno zepniesz, przeniesiesz ciężar plecaka na biodra i nogi, gdzie masz więcej siły niż ramiona.
- Możesz złagodzić ból pleców, zawieszając ramiona w strzemionach odciążających. Noszenie plecaka będzie wygodniejsze, gdyż wiszące ręce stanowią przeciwwagę plecaka.